"בגוף ראשון" – סדנת כתיבה לפרוזה אוטוביוגרפית

בהנחיית הסופרת והעורכת עדי שורק.

מהי פרוזה אוטוביוגרפית? כיצד כותבים בדיה בגוף ראשון? בסדנה "בגוף ראשון" ניצור טקסטים המדגישים את האלמנט האישי שביסודם אך הופכים אותו, באופנים שונים, למרקם סיפורי וליצירת פרוזה. נשוטט בגבולות המציאות והבדיה בעקבות יוצרים שונים, נצרף צרופים בלתי שגרתיים של מכתבים, קטעי יומן, חלום, זיכרון ופרטי יומיום, ניצוק פנטזיה ו"שקר" אל תוך "האמת", נבדוק את שפת ההרהור והפרוזה השירית, נאמץ כתיבה משחקית כמנגנון משחרר, נלך לאיבוד בשפה כדי למצוא את מנעד קולך.

המחזור הבא של "בגוף ראשון" יפתח בפברואר 2014, ימי ג' 19:00

לפרטים נוספים ולהרשמה >>

הסדנה מורכבת מ-8 מפגשים בני שעתיים. המפגשים יוקדשו לז'אנרים שונים של פרוזה אוטוביוגרפית ולהתנסות בצורות כתיבה הקשורות בהם.

* לא נדרש ניסיון כתיבה קודם

* מתאים גם לאמנים המשלבים טקסט בעבודותיהם

…………………………..

נושאי המפגשים

………………………….. 

מפגשים ראשון ושני, זיכרון: כיצד מפסלים זיכרון לכדי סיפור? נלך בעקבות החפצים הקטנים, החידות, הצרופים, שמאפשרים לזיכרון להפוך לסיפור המאגד בחובו אמירה שאינה רק אישית.

מפגש שלישי, חלום: כיצד יכול החלום להוות קו תפר בין הבדיה למציאות? האם לחשוף את החלום כחלום או לתת לו להלך כסיפור? נבדוק אצל כותבים שונים כיצד ניתן לגייס את החלום אל מציאות הבדיה.

מפגשים רביעי וחמישי, יומיום: האם ניתן לקחת פרטי יומיום שגרתיים ולהפכם לשידרה של מעשה בדיון? האם הבחירה בפרטים אלו הנה מקרית או שמא ניתן להעניק להם כוח מיוחד, ההופך אותם לבסיס ייחודי לכתיבה?

 מפגש שישי ושביעי,יומן, מכתב, היפוכי בדיה: כתיבה של אחר, כתיבה לאחר, כתיבה שלך עצמך מתקופה אחרת. נשוט בעקבות כתיבה בתוך כתיבה, שילוב של קטעי יומן ומכתב בסיפורת, מקור של רפלקסיה והרהור מרתקים על עצם הכתיבה. נשאל מדוע חושפת לאה גולדברג את האני האוטוביוגרפי כהקדמה לספר "מכתבים מנסיעה מדומה" ואז עושה ככל יכולתה כדי להצפינו? מדוע יוצר ז'ורז' פרק סמיכויות בדויות לזיכרון הילדות שלו? כיצד מתמודדת אנני ארנו עם יומן מימי היותה סטודנטית צעירה, ואילו לידיה פלם, עם מכתבי האהבה של הוריה.

נבדוק כיצד ניתן לפסוע בשבילים המתפצלים של הזהויות – ננסוק אל שחקי הדמיון, נכבול את עצמנו לאדמה, אל הרגע שאינו מרפה, רגע של תובנה שאיננו מבקשים לעוזבו, שאנו מנסים לתת לכוחותיו להלך קסם בכתיבתנו.

מפגש שמיני: סוף, וחזרה
נעמוד על אפשרות צבירתם של טקסטים ע"י תנועת חזרה ווריאציה, נחזור אל ההתנסויות שניתנו במהלך הסדנה ונראה כיצד ניתן לנסותן שוב, או בשינוי מסויים, שיאפשר עיבוי והעמקה.

…………………………..

עדי שורק

………………………….. 

עדי שורק היא סופרת ועורכת סדרת "ושתי" בהוצאת רסלינג. ספריה – הרומן "שבע מטרוניתות", הנובלה "חללים" ומחזור הסיפורים "תיירות פנים" – זכו לשבחי הביקורת ולהתבחנות מיידית בשדה הספרות הישראלי.

ספרה "לפעמים מאבדים אנשים" עומד לראות אור ב-2012. בימים אלו כותבת את הרומן "מסך".

סדרת "ושתי" בעריכתה יצרה מארג של קולות ייחודיים ופורצי דרך, ביניהם: קת'רין מנספילד, דילן תומס, אמילי דיקנסון, קולט, נטלי סארוט, אנני ארנו, גרטרוד שטיין, ז'ורז' בטאיי ועוד רבים אחרים.

…………………………..

פרטים והרשמה

…………………………..

תחילת המחזור החמישי של "בגוף ראשון" – 18/2/14, ימי שלישי 19:00, "סיפור פשוט" – חנות הספרים בנווה צדק. 

לפרטים והרשמה בסיפור פשוט: 03-5107040 או בדוא"ל: info@sipurpashut.com

יש להרשם מראש. מספר מקומות מוגבל.

2 תגובות

מתויק תחת בגוף ראשון

2 תגובות ל-“"בגוף ראשון" – סדנת כתיבה לפרוזה אוטוביוגרפית

  1. פינגבק: רחבת סוזן דלל לבשה שחור | רות בן ישראל | הסדנה – מרחב כתיבה

  2. פינגבק: עד ארוחת הבוקר | רות בן ישראל | הסדנה – מרחב כתיבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s